تکنیک نگهداری شیرآلات: از جرمگیری دوش تا رسوب آب در لوله

چگونگی تمیز کردن رسوب آب از روی شیرآلات

نحوه تمیز کردن شیرآلات اهمیت بسیار زیادی دارد.

برای آن که شیرآلات ظاهر اولیه‌ی خود را حفظ کنند لازم است در زمان تمیزکردن آن از پاک کننده‌هایی استفاده شود که کمترین میزان آسیب را برای شیرآلات داشته باشد.

رسوب آب
از رایج‌ترین مواردی که امکان دارد بر روی شیرآلات ایجاد شود، رسوب آب است

از رایج‌ترین مواردی که امکان دارد بر روی شیرآلات ایجاد شود، رسوب آب است. این رسوباتی که بر روی بدنه، توری پرلاتور، دوش حمام و دستگیره شیرآلات ایجاد می‌شود، علاوه بر آن که ظاهر و زیبایی شیرآلات را از بین می‌برد، در فشار آب و عملکرد شیرآلات نیز اختلال ایجاد می‌کند. از طرفی علاوه‌بر ظاهر کار، این ذرات به‌صورت رسوب آب در لوله نیز می‌توانند مشکلاتی جدی ایجاد کنند.

تکنیک نگهداری شیرآلات بسیار متنوع است. از همین جهت در این مقاله برخی از روش‌هایی که برای تمیزکاری شیرآلات وجود دارد را بیان کرده‌ایم.

روش‌های تمیز کردن شیرآلات
روش‌های تمیز کردن شیرآلات

تقریبا غیرممکن است شیرآلاتی باشد که هیچ لکه‌ای به خود نگیرد. در نتیجه با مرور زمان روی شیرآلات لکه‌هایی از قطرات آب ایجاد می‌شود. کاری که می‌توان در چنین مواقعی انجام داد این است که اجازه ندهیم این لکه‌ها به رسوب تبدیل شوند؛ زیرا تمیز کردن آن به مراتب سخت‌تر خواهد شد.  باوجود آن که روکش شیرآلات‌ها و همچنین رنگ آنها با یکدیگر تفاوت دارد ولی تکنیک نگهداری شیرآلات به طور کلی یکسان است و تنها در بعضی موارد تفاوت دارد.

لوله آب گرم رسوب بیش‌تری می‌گیرد یا لوله آب سرد؟ چرا؟

پیرامون علت رسوب آب در لوله ، خصوصا لوله آب گرم باید بگوییم شیر آب گرم و قسمتی از آن که به لوله آب گرم وصل است، بیشتر در معرض رسوب گیری قرار دارد؛ زیرا رسوب در دمای بالا راحت‌تر بر بدنه شیر می‌نشیند. به همین علت است که همیشه طرف سرد شیر ظاهر سالم خود را حفظ کرده ولی طرف گرم دارای لکه و رسوب آب است.

چگونگی تمیز کردن رسوب آب از روی شیرآلات
چگونگی تمیز کردن رسوب آب از روی شیرآلات

وجود رسوب روی شیرآلات حتی باوجود انواع جرم‌گیر

ممکن است برای تمیز کردن شیرآلات خود از سفید کننده‌ها و یا جرم‌گیرهای شیمیایی استفاده کنید. در این صورت نیز اگر آن را با آب پاک نکنید برروی شیر لکه و رسوب ایجاد می‌شود. پس با چه روشی شیرآلات را تمیز کنیم که برروی آن لکه و رسوب ایجاد نشود؟ در ادامه پاسخ خواهیم داد.

چگونگی تمیز کردن رسوب آب از روی شیرآلات

معمولا شیرآلات نو ظاهر زیبا و براقی دارند. حال اگر به درستی از تکنیک نگهداری شیرآلات استفاده نشود، درخشندگی آن به مرور زمان از بین می‌رود. وجود لکه‌های سفید بر روی شیرآلات، براقیت آن را کم می‌کند. این لکه‌های سفید بر اثر رسوب مواد معدنی و آهکی که در آب وجود دارد، برروی سطح شیرآلات و در لوله آن ایجاد می‌شود. پس چنانچه در فاصله زمانی کم اقدام به تمیز کردن شیرآلات کنیم و هرروز آنها را با حوله‌ای نرم خشک کنیم، این لکه‌ها ایجاد نخواهد شد.

 

چرا نباید در تمیزکاری شیرآلات از پاک کننده‌های شیمیایی استفاده کرد؟
چرا نباید در تمیزکاری شیرآلات از پاک کننده‌های شیمیایی استفاده کرد؟

 

چرا نباید در تمیزکاری شیرآلات از پاک کننده‌های شیمیایی استفاده کرد؟

برای تمیز کردن شیرآلات بهترین کار استفاده از پاک کننده‌های طبیعی است که در ادامه معرفی می‌کنیم؛ و بهتر است حتی‌الامکان از پاک کننده‌های شیمیایی همچون جوهر نمک، مایع سفید کننده (وایتکس)، سیم ظرفشویی و… برای تمیز کردن شیرآلات استفاده نکنیم. زیرا این مواد شیمیایی باعث می‌شود پوشش نیکلی شیرآلات از بین رفته و ظاهر کدری پیدا کند.

6 روش تمیز کردن شیرآلات با پاک کننده‌های طبیعی

یک تکنیک‌ نگهداری شیرآلات این است که از پاک‌کننده‌های طبیعی برای پاک کردن سطح شیر استفاده کنیم. دو مورد از پاک کننده‌هایی که خاصیت جرم زدایی نیز دارند، عبارت‌اند از:

  • جوش شیرین
  • خمیردندان
  1. پاک کردن رسوب آب روی شیرآلات با آبلیمو

آبلیمو ماده‌ی طبیعی دیگری است که به دلیل خاصیت اسیدی که دارد، می‌تواند انتخاب خوبی برای پاک کردن لکه‌های سطح شیرآلات باشد. مخصوصا اگر لکه‌های روی شیرآلات رسوب آهکی داشته‌باشند. برای تمیز کردن شیرآلات با آبلمیو باید مقداری آب لیمو برروی دستمالی بریزید و سپس اقدام به تمیز کردن شیرآلات کنید. پس از پایان کار متوجه خواهید شد که ظاهر شیرآلات مجددا براق و تمیز شده است.

استفاده از آب و صابون
استفاده از آب و صابون
  1. معجزه سرکه در رسوب‌زدایی انواع شیرآلات و دوش حمام

به‌طور حتم می‌دانید که سرکه ماده‌ای است که قدرت تمیز کنندگی بالایی دارد و به همین دلیل می‌توان از آن برای تمیز کردن سطوح مختلف استفاده کرد. برای تمیز کردن شیرآلات با سرکه باید سرکه را با آب مخلوط کرده و برروی سطح شیرآلات اسپری کنید و بعد با دستمالی تمیز روی آن بکشید تا تمیز و براق شود. اما برای جرم گیری دوش حمام با این ماده، می‌بایست دوش حمام را درون محلول آب و سرکه قراردهید.

  1. استفاده از آب و صابون

آب و صابون یکی از بهترین روش‌ها برای پاک کردن آلودگی‌ها و لکه‌ها از روی سطح شیرآلات است. صابون ماده‌ای بی ضرر بوده که استفاده از آن آسیبی به شیرآلات نمی‌زند و بوی بدی هم ندارد. علاوه‌براین دسترسی به آن بسیار آسان است. برای تمیز کردن شیرآلات با آب و صابون، باید اسفنج نرمی را در محلول آب و صابون بزنید و بر روی سطح شیرآلات بکشید تا تمیز شود. پس از آن محلول آب و صابون را با آب سرد بشوئید و با دستمالی نرم سطح شیرآلات را خشک کنید.

 

  1. براق کردن شیرآلات با روغن بچه

شاید بپرسید چه راه حلی وجود دارد برای آن که سطح شیرآلات را براق کرد؟ پاسخ به این سوال روغن بچه است. روغن بچه می‌تواند هم سطح شیرآلات را براق و هم از پوسیدگی آن جلوگیری کند. برای این کار لازم است که مقداری روغن بچه بر روی دستمالی تمیز بریزید و برروی سطح شیرآلات بکشید تا براق شود. روغن بچه می‌تواند علاوه بر براق کردن سطح شیرآلات، لکه‌های روی سطح آن را نیز از بین ببرد.

 

لوله آب گرم رسوب بیش‌تری می‌گیرد یا لوله آب سرد؟ چرا؟
لوله آب گرم رسوب بیش‌تری می‌گیرد یا لوله آب سرد؟ چرا؟

 

  1. تمیز کردن شیرآلات با سرکه، نمک و آرد

یکی از تکنیک نگهداری شیرآلات، استفاده از ترکیب سرکه، نمک و آرد است. برای ساختن این ترکیب باید 10 قاشق غذاخوری سرکه، 1 قاشق غذاخوری نمک و 1 قاشق غذاخوری آرد را با یکدیگر ترکیب کنید و بعد با یک اسفنج نرم این ترکیب را بر روی شیرآلات بکشید تا لکه‌های سطح آن را پاک کند؛ و در نهایت با یک پارچه، آن را خشک کنید.

  1. تمیز کردن شیرآلات با نوشابه

نوشابه تکنیکی عالی برای پاک کردن سطوح و شیرآلات است. زیرا به‌خاطر خاصیت اسیدی که دارد جرم‌های روی سطح شیرآلات را از بین می‌برد. برای این کار کافی است نوشابه را داخل ظرفی اسپری‌دار بریزید و برروی سطح شیرآلات اسپری کرده و با یک اسفنج پاک کنید. سپس با آب سرد سطح شیر را شسته و با دستمالی نرم خشک کنید.

Your Name
ارسال دیدگاه